
Styl marynistyczny - na topie nie tylko latem
-
Autor
Izabela Seliga -
data dodania
- 285 wyświetleń
Jak lato, to nad morzem? Jeśli tak, załóż kapok i wraz z nami udaj się w rejs po stylu, który nieodłącznie kojarzy się ze słońcem, piaskiem i szumem fal. Chodzi oczywiście o ponadczasowy styl marynistyczny. Dzięki niemu wakacyjny nastrój panuje w domu przez cały rok. Z tekstu dowiesz się, czym charakteryzuje się styl marynistyczny i jakie oświetlenie najlepiej wpasuje się w aranżacje urządzone w zgodzie z tym trendem. A zatem do brzegu…
Czym charakteryzuje się styl marynistyczny?
Moda na styl marynistyczny w Europie zaczęła się już w latach 20-tych ubiegłego wieku. Tęsknota za klimatem z nadmorskiego kurortu już wówczas sprawiła, że do wnętrz domów zaczęto wprowadzać elementy kojarzące się z wakacjami w domku na plaży. Wnętrza w stylu marynistycznym charakteryzują się jasną kolorystyką, w której dominują odcienie niebieskiego, biel i czerwień lub żółty. Indygo, turkus, granat - dozwolona jest cała paleta błękitów. Zamiast bieli, dobrze sprawdzają się odcienie beżu i ecru. Czerwień czy żółć najlepiej sprawdzają się jako kontrastujące detale. Oprócz kolorystyki, ważnym elementem wystroju są motywy kojarzące się z morzem i żeglowaniem, czyli paski, kotwice, liny, okręty czy sieci.
Jak urządzić wnętrze w stylu marynistycznym?
Wystrój zacznijmy od ścian. W stylu marynistycznym postaw na farbę lub tapetę w kolorze białym czy w niebiesko-białe pasy. Ciekawym rozwiązaniem jest również biała lamperia połączona z błękitem lub granatem. Total marine look zapewni z kolei zapewni fototapeta, przedstawiająca nadmorski krajobraz: plażę, fale czy statek. Jeśli chcesz iść w kierunku stylu hampton, sprawdzą się lekkie białe meble: stoły, krzesła, szafy. Żaluzjowe fronty meblowe dodadzą kurortowego szyku. W przypadku bardziej surowych inspiracji morzem, wybierz drewno nawiązujące do tzw. sea wood, czyli wyłowionego z morza. Sea wood jest spękane, lekko wybielone i ma pięknie zarysowane słoje. Wnętrzu przytulności dodadzą lniane tkaniny w różnych odcieniach niebieskiego lub czerwieni. Inne dodatki, które podkręcą marynistyczny charakter wnętrza, to ozdoby nawiązujące do życia na morzu: wiosła, koła ratunkowe, stery, kotwice, latarnie morskie, muszle czy rozgwiazdy. Takie motywy można wprowadzić za pomocą np. poduszek, grafik czy figurek.
Jakie oświetlenie sprawdzi się w marynistycznym wnętrzu?
Kropką nad i w urządzaniu marynistycznej aranżacji jest oświetlenie. Do morskiej stylistyki nawiązują proste drewniane lampy z przewodem w konopnym oplocie. Taki przewód możemy dekoracyjnie zawiązać niczym okrętowe liny. W bardziej loftowym wydaniu polecamy owalne lampy "grodziowe" z metalową kratką. Takie kinkiety przypominają latarnie, które kiedyś oświetlały pokłady statków. Obecnie takie oprawy dostępne są w różnych odcieniach (czerń, srebro, złoto), dzięki czemu łatwo dopasować je do stylistyki wnętrza. Atmosferę starego okrętu przywoła również oświetlenie pokryte imitacją rdzy i industrialne reflektory lub te stylizowane na retro. Jeśli szukasz bardziej nieoczywistych nawiązań do morza, postaw na minimalistyczne i funkcjonalne lampy-latarnie. Taką oprawę możesz postawić na komodzie lub zawiesić nad łóżkiem. Z kolei bliżej stylu new hampton są proste lampy na trójnogu z jasnym abażurem czy oprawy ceramiczne. Troszcząc się o każdy szczegół, pamiętaj o dopasowanym osprzęcie oświetleniowym, czyli m.in. o gniazdkach. Bardzo stylowo prezentują się te wykonane z ceramiki. A co do pokoju małego miłośnika morza? Dobrym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego są lampy pająki z oplotami w marynistycznych kolorach.
Nie musisz przearanżowywać całego mieszkania, żeby przywołać urok nadmorskich wakacji. Czasami wystarczy zaledwie kilka elementów, by zmienić dom w prawdziwą przystań.