
Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziennego?
-
Autor
Izabela Seliga -
data dodania
- 141 wyświetleń
Pokój dzienny to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie i często miejsce, w którym spędzamy najwięcej wolnego czasu. Nic więc dziwnego, że zależy nam na tym, by już od progu wszyscy dobrze czuli się w tej przestrzeni. Ale jak to zrobić? W stworzeniu domowej atmosfery niezbędne są dobrze dobrane oprawy świetlne. Przedstawiamy Wam kilka tipów, które ułatwią aranżację oświetlenia w salonie.
Czym się kierować przy wyborze oświetlenia do salonu?
Z pewnością to jedno z pierwszych pytań, które nasuwa się podczas remontu lub urządzania się w nowym gniazdku. Oczywiście ważne jest to, by oprawy zachwycały wyglądem, jednak przede wszystkim muszą być dostosowane do potrzeb domowników. Co to oznacza w praktyce? Warto wziąć pod uwagę funkcję, jaką ma spełniać oświetlenie oraz metraż pomieszczenia, w którym się znajdzie. Między innymi od tego zależy, gdzie zlokalizujecie źródło światła oraz jakiej mocy i barwy żarówki dobierzecie.
Od czego zależy liczba źródeł światła w pokoju dziennym?
Zacznijmy od tego, ilu źródeł światła potrzebujesz, żeby porządnie oświetlić cały pokój. Optymalna liczba i rozkład źródeł światła od wielkości pomieszczenia. W niewielkim salonie wystarczy z pewnością jedna oprawa o kilku zwisach (najczęściej 3-4) albo pojedyncza lampa wisząca w towarzystwie kinkietów i lamp stołowych w strategicznych punktach. Rozwiązaniem, które pozwoli Ci zaoszczędzić sporo miejsce, są spoty. W przypadku większej przestrzeni z pomocą przychodzą też lampy pająk, które posiadają nawet… 10 źródeł światła! Inne opcje to wiele pojedynczych zwisów ułożonych kaskadowo lub oświetlenie z 2-3 oprawami sufitowymi plus dodatkowe źródła światła. W salonie z jadalnią albo aneksem kuchennym zadbaj o to, by lampa znalazła się centralnie nad stołem czy blatem/wyspą kuchenną.
Moc i barwa światła - co się sprawdzi w pokoju dziennym?
Odpowiednio dobrane światło to takie, które jest komfortowe dla oczu i nie doprowadza do tego, że wzrok szybko się męczy. Zwykle w pomieszczeniach mieszkalnych używamy żarówek o mocy 8-10W. Taka wartość jest odpowiednia również w przypadku salonu. Świetnym rozwiązaniem są ściemnialne żarówki LED, które pozwalają dostosować moc światła do aktualnych potrzeb. W strefie wypoczynkowej najlepiej sprawdzają się ciepłe światła, czyli te o barwie około 3000 K. Jeśli pokój dzienny jest jednocześnie Twoim miejscem pracy, warto rozważyć chłodniejsze światło - o barwie powyżej 3500 K. W tak oświetlonym pomieszczeniu łatwiej będzie się skupić. Jeśli zależy Ci na dużej elastyczności, koniecznie zaopatrz się w żarówki LED z możliwością regulacji barwy światła.
Gdzie zamontować oświetlenie w salonie?
Przed zamontowaniem oświetlenia, zastanów się, które meble i strefy chcesz wyeksponować światłem. Najczęściej oprawy wieszamy w centralnym punkcie pomieszczenia. Niektórzy decydują się na umieszczenie lampy nad stolikiem kawowym, stołem lub w okolicach sofy. Ważnym elementem, o którym już nieco wspomnieliśmy, jest oświetlenie uzupełniające, czyli lampy podłogowe, ścienne i stołowe. Kinkiety oraz lampy stojące skutecznie doświetlą miejsca przeznaczone do czytania lub pracy - przy czym zdecyduj się na te drugie wtedy, gdy Twój salon jest pokaźnych rozmiarów. Zatroszcz się też o wybór lamp stołowych, które są nie tylko funkcjonalne, lecz także bardzo dekoracyjne. Dzięki dopasowanej do stylistyki wnętrza oprawie, podkręcisz look komody, szafki, bądź stolika. Pamiętaj, by źródła światła zamontować w ten sposób, by nie były skierowane w stronę ekranu telewizora.
Jak dobrać oświetlenie, które pasuje stylem do aranżacji?
Last, but not least, czyli design opraw, który - bądźmy szczerzy - jest równie ważny co funkcjonalność. Nie do każdego wszystko pasuje. Podobnie jest z wzornictwem oświetlenia. Niektóre piękne lampy mogą po prostu nie wpasować się w stylistykę salonu. Dlatego skupmy się na całokształcie i zachowaniu spójności w aranżacji. Jak? W minimalistyczne wnętrza idealnie wpiszą się geometryczne oprawy, zarówno w wersji monochromatycznej, jak i w pastelowych kolorach. W mieszkania urządzone nowocześnie lub w stylu scandi zgrabnie wkomponują się lampy z przewodem w oplocie oraz wyeksponowaną żarówką. Z kolei w wystroju boho czy inspirowanym naturą sprawdzą się oprawy i akcesoria z naturalnych materiałów, takich jak drewno, szkło czy ceramika. W bardziej klasycznych pokojach dziennych dobrym rozwiązaniem będzie lampa wisząca z abażurem lub ozdobne żyrandole.
Z tą wiedzą wybieranie oświetlenia do salonu na pewno wyda Ci się łatwiejsze, a zakupy będą o wiele szybsze! :)