
Jak oświetlić mieszkanie ze skosami?
-
Autor
Izabela Seliga -
data dodania
- 1203 wyświetleń
Mieszkania ze skosami mają swój urok, jednak ich umiejętne oświetlenie często jest sporym wyzwaniem dla właścicieli. Dlatego przedstawiamy kilka wskazówek i użytecznych tipów, jak poradzić sobie z oświetleniem poddasza. Znajdziesz tu również kilka inspiracji, które ułatwią Ci wybór odpowiednich lamp do pomieszczeń ze skosami. Zaczynamy!
Od czego zacząć planowanie oświetlenia poddasza?
Od źródeł światła! Ich liczba jest uwarunkowana ilością naturalnego światła wpadającego do wnętrza. Jeśli okna są małe lub jest ich stosunkowo niewiele, tym więcej lamp będzie potrzebnych, żeby odpowiednio doświetlić pomieszczenie.
Przejdźmy do głównego oświetlenia. Gdzie je zamontować? Jeśli pokój nie jest za niski, umieść je na poziomym stropie lub styku skosów. Lampy wiszące na niskich poddaszach zazwyczaj nie są dobrym rozwiązaniem. Mogą wisieć zbyt nisko nad głowami, dodatkowo zmniejszają optycznie przestrzeń. Wówczas lepiej sprawdzą się reflektory, spoty, szynoprzewody, plafony czy lampy sufitowe bez zwisów.
Większe pole manewru daje nam oświetlenie uzupełniające. Kinkiety, lampy podłogowe i stołowe zarówno uzupełnią aranżację, jak i doświetlą wnętrze.
O czym pamiętać, wybierając oświetlenie do pomieszczeń ze skosami?
Planując oświetlenie poddasza, tak jak w przypadku każdego innej przestrzeni, weź pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia. Inaczej oświetlisz sypialnię, w której światło powinno tworzyć relaksujący nastrój, a inaczej gabinet czy miejsce skupienia lub pracy. Pamiętaj też, że ciepłe światło sprawia wrażenie, iż wnętrze wydaje się mniejsze i bardziej przytulne, z kolei zimne - powiększa przestrzeń.
Dobrym wyborem do mieszkań ze skosami są lampy ścienne, które pozwalają zaoszczędzić miejsce. Ważne, by zawsze montować je na pionowych ścianach. Jeżeli chcesz, żeby pomieszczenie wydawało się wyższe, postaw na lampę z kloszem otwartym ku górze. Promienie padające na sufit sprawią, że pokój będzie optycznie wyższy. Podobnie wysoko zawieszone kinkiety optycznie “oddalą” strop. Przy niskich skosach unikaj też dużych i zdobionych lamp wiszących, gdyż przytłoczą wnętrze.
Jakie lampy wybrać w aranżacji poddasza?
W salonie jako centralne źródło światła dobrze sprawdzą się reflektory na listwie Roll lub Spark (KASPA). Zajmują niewiele miejsca, a dają podobną ilość światła, co oświetlenie o kilku zwisach.
Bardziej dekoracyjną propozycją są takie lampy, jak oprawy KOP D i KUUL B marki UMMO czy Astra 4 lub Astra 6 polskiego producenta KASPA. W nieco wyższych pomieszczeniach polecamy smukłe wiszące oprawy z Concrete Line od Loftlight i Valo od Thoro lub lampy pająki, np. Loft Sfarer, Loft Metal Line (Kolorowe Kable). Dla fanów funkcjonalnych rozwiązań rekomendujemy system Filè włoskiego producenta Creative-Cables, który sprosta nawet najbardziej wymagającym wnętrzom.
Przejdźmy do oświetlenia uzupełniającego. Wybierając kinkiet, rozważ te z kilkoma źródłami światła, np. Frame i Cumulus (KASPA) czy Koban E, KOP B i Diplo A (UMMO). Lampa podłogowa we wnętrzu ze skosami nie powinna być zbyt wysoka, aby nie zaburzać skali. Na uwagę zasługują więc oprawy z łukowatym ramieniem, takie jak Sierra, Tatra (Kandela), Clyde (Nordlux), Larry, Modena, Twin czy Chester (Markslojd).
W sypialni nie potrzeba aż tak wiele światła, co w innych pomieszczeniach. Dlatego w strefie nocnej główna oprawa może mieć jedno źródło światła. Uniwersalnym rozwiązaniem - nawet na niskie poddasza - są plafony Space i Disc (KASPA) oraz sufitowy wariant z kolekcji Asteria (Umage). W przypadku doboru kinkietów najbardziej funkcjonalne będą te z ruchomym ramieniem, np. ścienne warianty modeli Arigato i Baluna (Grupa Products) lub Move (Kaspa) czy bardziej budżetowa propozycje - Coco, Valencia, Buddy i Riggs od Markslojd. Dzięki nim łatwo doświetlisz miejsce, które aktualnie tego wymaga. Na stolik nocny wybierz lampy z abażurem miękko rozpraszającym światło, np. Sawa, Rea, Lora i Feria (Kaspa).
W łazience najbardziej praktycznym rozwiązaniem będą plafony typu Borra A (UMMO), a także oprawy stropowe, takie jak Lumos (KASPA). Oświetlenie oczywiście warto dopełnić kinkietami o podwyższonej klasie szczelności IP44. Przy lustrze świetnie prezentują się oprawy z podłużną żarówką S14d. Odporne na wilgoć oświetlenie znajdziesz, m.in. w ofercie marek UMMO, Creative-Cables, Zangra, Kandela czy Nordlux.
Do kuchni polecamy nowoczesne lampy z kolekcji Pilar (KASPA) albo Pinne (Thoro) lub bardziej dekoracyjne mosiężne lampy ze szklanym kloszem od marki Zangra. W tym pomieszczeniu z powodzeniem wystarczą kinkiety z pojedynczym źródłem światła, takie jak Loft Metal Wall (Kolorowe Kable), Vienna (Kandela), Fyllo (UMMO) czy Fredrikshamn (Markslojd).
W gabinecie nie może zabraknąć światła! Lampy z kilkoma reflektorami, które pojawiają się w kolekcjach Torino, Ciro czy Alton (Markslojd), zajmują niewiele miejsca, a w zamian gwarantują rozjaśnione wnętrze. Na biurko postaw elegancką oprawę stołową, np. Sakosi i Kuul ST (UMMO) albo Columbus czy Baron (Kandela). Jeśli podobają Ci się lampy na trójnogu, sprawdź stołowe propozycje marek Young Deco i Kandela.
Czy oświetlenie wnętrza ze skosami wydaje Ci się teraz łatwiejszym zadaniem? Te i wiele innych lamp na poddasze znajdziesz w sklepie KoloroweKable.pl. Kliknij po więcej inspiracji!