
O mnogości form, czyli jak ewoluuje styl marki UMMO
-
Autor
Izabela Seliga -
data dodania
- 582 wyświetleń
Nowe kolekcje oświetlenia UMMO zdążyły podbić już serca i gusta wielu architektów oraz innych miłośników designu. Teraz na naszym blogu przeczytasz więcej o lampach, które zaprezentowaliśmy podczas targów Warsaw Home & Contract. Dowiesz się też o współpracy ze studiem Salak i kierunku, w jakim ewoluuje nasza marka. Wejdź z nami do świata UMMOcowanego światłem!
Jak zmienia się marka UMMO?
Jako marka UMMO cały czas się rozwijamy i szukamy nowych inspiracji oraz pomysłów, które możemy przełożyć na język oświetlenia. Tym razem postanowiliśmy poeksperymentować z różnymi wariacjami wokół sferycznych form. Przede wszystkim rozciągamy, zwężamy i składamy koła. Postanowiliśmy też obrobić metalowe elementy, tak by uzyskać ażurowy efekt. Dzięki temu zabiegowi światło pięknie rozprasza się na ścianie.
Coraz śmielej bawimy się też źródłami światła. Nie oznacza to, że zrezygnowaliśmy ze znaku rozpoznawczego UMMO, czyli mlecznobiałych kloszy. Nadal wiele kolekcji opiera się na kulach i nie tylko szklanych. Część opraw została zaprojektowana z myślą o podłużnej żarówce S14D. W innych źródło światła zostało sprytnie ukryte. Pojawiły się także pierwsze lampy UMMO z tekstylnym abażurem. Pozostaliśmy wierni bieli i czerni, dlatego wśród nowych propozycji znajdziesz lampy w dwóch wariantach kolorystycznych. Nie zrezygnowaliśmy z mosiądzu, jednak tym razem postawiliśmy na ten szlachetnie starzejący się metal tylko w detalach. Nowością są również bestsellerowe kinkiety UMMO z IP44. Dzięki podwyższonej szczelności na wilgoć idealnie nadają się do łazienki.
Współpraca z Salak studio
Zupełną nowością było dla nas współpraca nad tworzeniem lamp. Szlaki przetarliśmy wraz ze studiem SALAK i już mamy na koncie pierwszy sukces! Kolekcja Sallo znalazła się w finale konkursu Dobry Wzór 2022. Oprócz niej powstały jeszcze dwie serie opraw: Suguri i Erter.
Kooperacja ze studiem SALAK okazała się dla nas czymś naturalnym. Nasze wizje, jak ma wyglądać efekt końcowy, okazały się bardzo zbieżne. Razem z ekipą Salak stworzyliśmy trzy zupełnie różne linie. Oprawy SALLO bazują formą na złożonym kole, w które zatopiona została duża mleczna żarówka. Przez to przywodzą na myśl skojarzenie z muszlą, w której błyszczy perła lub głowy w obfitym kapeluszu. Również w kolekcji lamp stołowych ERTER korzystamy ze złożonego koła - tym razem roztacza się nad żarówką na wzór daszka. Smukłe "nóżki" stelaża zamocowaliśmy na solidnej półkuli, która równoważy wizualnie konstrukcję. Z kolei lampy wiszące SUGURI opierają się na kulach - szklanych i drewnianych - balansujących z gracją wokół metalowego drążka niczym owoce na gałązce porzeczki. Inspiracje wskazuje już sama nazwa (Suguri po japońsku oznacza porzeczkę).
Przegląd kolekcji
Oprócz 3 kolekcji ze studiem SALAK, zaprojektowaliśmy 8 zupełnie nowych linii lamp, z czego połowa dedykowana jest wyłącznie lampom ściennym i to przy nich najpierw się zatrzymamy. Oprawami, które szczególnie oczarowały uczestników targów WH2022, były kinkiety ROKKE. Minimalistyczną tarczę zestawiliśmy z delikatnym mosiężnym akcentem, przypominającym finezyjne wahadło zegara. Dodatkowym atutem lampy jest piękne załamywanie światła na ścianie. A skoro mowa o pięknym załamywaniu światła, przejdźmy do ażurowych opraw: PARUMA, SAUVA i OPMA. SAUVA to jedna z opraw, do których przeznaczona jest żarówka S14D. Podłużny kształt oprawy odpowiada żarówce, przez co wydają się stanowić nierozłączną całość. Podobnie PARUMA, lecz w wypadku tego kinkietu podstawa ma kształt cienkiego i długiego listka. Z kolei w lampie ściennej OPMA żarówka została zasłonięta ażurową osłonkę rozpraszającą światło. Kształt osłonki kojarzy się z księżycem w kwarcie, co w połączeniu daje kosmiczny efekt :)
Pozostałe kolekcje, obejmujące oświetlenie o różnym przeznaczeniu, to:
KELLO, OIO, ISUULLA, SAKOSI. Projektując KELLO, połączyliśmy mlecznobiały szklany klosz z metalowym półkolistym abażurem. Ale to nie wszystko! Zwisy dekorują drewniane kule, które sprawiają, że forma przywołuje na myśl harmonię Dalekiego Wschodu. Modele OIO także przykuwają uwagę malowaną w kolorze oprawy kulą. Dodatkowo drążki lamp przedzielają ozdobne metalowe dyski. Takie zestawienie prezentuje się jako bardzo oryginalna całość. ISUULLA to kolejna biżuteryjna propozycja. Klosz zwisający na cienkim, metalowym okręgu przypomina eleganckie kolczyki. Niebanalny wygląd oświetlenie z tej serii z pewnością doda wnętrzu charakteru. Na koniec SAKOSI, czyli nasza pierwsza kolekcja z tekstylnymi abażurami. Wykonuje je dla nas polska firma, która od lat specjalizuje się w dostarczaniu oświetlenia z abażurami do hoteli. Dzięki temu mamy gwarancję wysokiej jakości materiałów i wykonania. Prosta forma abażura i jednolita tkaninie w kolorze stelażu zapewnia, że lampy wyglądają bardzo nowocześnie i lekko, a o to nam chodziło.
To już wszystkie nowości marki UMMO na trwający sezon. Która z nich podoba Ci się najbardziej?