Żarówki bez cienia wątpliwości

Żarówki bez cienia wątpliwości

Idealna żarówka powinna być funkcjonalna, energooszczędna i... ozdobna! Tak, żarówka może być doskonałym elementem dekoracyjnym we wnętrzu. Żarówki dekoracyjne opanowały nie tylko takie miejsca, jak restauracje, bary czy kluby, lecz także zdążyły zawładnąć naszymi domami. Wyeksponowane dopełnią aranżację loftu lub dodadzą mieszkaniu industrialnego charakteru. Dziś na rynku mamy szeroki wybór żarówek dekoracyjnych, więc możemy dopasować je do wnętrza w dowolnym stylu. W końcu oryginalna żarówka to ważny detal, który może naprawdę odmienić przestrzeń.

Zwykła a dekoracyjna

 

Czym różnią się żarówki dekoracyjne od zwykłych? Niemal wszystkim i widać to już na pierwszy rzut oka! Wspólny pozostaje tylko sposób montażu oraz podstawowa funkcja, czyli oświetlanie przestrzeni. Po pierwsze różnią się rozmiarami. O ile wielkość zwykłych żarówek jest zestandaryzowana, o tyle w przypadku żarówek dekoracyjnych rozmiar praktycznie nie ma znaczenia: od malutkich żarówek do girland świetlnych po niemieszczące się w dłoni szklane bańki.

Po drugie żarówki dekoracyjne przyjmują fantazyjne formy. Mogą być okrągłe, spłaszczone, podłużne, w kształcie prostych lub powykręcanych rurek, diamentów, a nawet o kształtach trudnych do nazwania. Po trzecie tradycyjne żarówki najczęściej są przezroczyste lub białe, zaś dekoracyjne mogą być wykonane ze szkła dymionego na różne barwy, zupełnie kolorowego albo z miejscowo nałożonym efektem metalicznym. Po czwarte żarnik w żarówkach dekoracyjnych jest znacznie bardziej ozdobny. Jeśli chodzi o żarówki dekoracyjne możemy wyróżnić żarnik typu straight oraz spiral – tłumaczy nasz projektant oświetlenia. – W pierwszym przypadku druty żarnika prowadzone są równolegle do osi żarówki. W drugim tworzą swego rodzaju spiralę. Kształt żarnika nie ma wpływu na wydajność urządzenia, a jedynie na jej estetykę. Po piąte o dekoracyjności żarówek nie decyduje jedynie wygląd. Ważne jest też to, jak grają światłem w pomieszczeniu. W zależności od zastosowanego szkła, jego faktury i przejrzystości możemy uzyskać miękkie rozproszone światło lub ostre kierunkowe wiązki.

 

 

Żarniki, halogeny czy LED-y?

 

Obecnie możemy wybierać spośród kilku rodzajów żarówek dekoracyjnych. Żarnikowe, halogenowe czy LED-y – które wybrać?

Żarówki żarnikowe bez wątpienia są bardzo ozdobne i to ich najważniejsza zaleta. Dzięki nim wnętrze nabiera ciepłej i przytulnej atmosfery, a emitowane przez nie światło jest bardziej przyjazne dla wzroku. Wiele modeli żarówek dekoracyjnych posiada mechanizm ściemniania, co pozwala dostosować natężenie światła do naszych potrzeb. Główną wadą jest ich niska wydajność – większość dostarczonej energii świetlnej przetwarzają na ciepło, a nie na światło, a to oznacza wysoki rachunek za prąd. Żarówki żarnikowe ustępują też innym rodzajom żarówek również pod względem żywotności (około 1500h). Mimo że są tanie, nie sprzyjają naszej planecie, dlatego obecnie dostępne są tylko jako oświetlenie dekoracyjne.

Mleczne, przejrzyste, czy w nowoczesnej formie kryształu – obecnie na rynku jest duży wybór dekoracyjnych żarówek halogenowych. Żarówki halogenowe mają doskonałe parametry, są długożywotne i energooszczędne, a emitowane przez nie światło (ciepłe o temperaturze barwowej 3000K) nie słabnie przez cały okres ich użytkowania. Stosując je, nie musimy czekać aż się rozjarzą, tak jak to jest w przypadku energooszczędnych żarówek kompaktowych. Pracują około 2000 godzin dłużej i świecą o 30% efektywniej niż tradycyjne. Podobnie jak żarnikowe, halogeny świecą dzięki wolframowemu żarnikowi. Te wysokonapięciowe (przystosowane do napięcia 230V) można stosować w takich samych oprawach, jak żarówki tradycyjne, z kolei do niskonapięciowych niezbędne jest zainstalowanie transformatora. Pamiętajcie, że żarówki halogenowe działają ze ściemniaczem.

 

 

Żarówki LED są zdecydowanie najtrwalsze i najbardziej energooszczędne, a przy tym pracują 25 tysięcy godzin. LEDy nie posiadają rtęci, więc są bezpieczniejsze dla naszego zdrowia niż tradycyjne żarówki. To najdroższe oświetlenie, ale za to najbardziej ekonomiczne i ekologiczne. Cenę żarówki rekompensują niższe opłaty za prąd. Diody LED produkują światło w jednym, konkretnym kolorze, podczas gdy inne żarówki potrzebują do tego filtrów, które są niedoskonałe i obniżają jasność światła. Tym samym LED-y będą dobrym wyborem, jeśli zależy Wam na określonej barwie światła wysokiej jakości. Ich design nie ustępuje ozdobnym żarówkom żarnikowym, wręcz przeciwnie, często do nich nawiązuje. Żarówki dekoracyjne tego typu łączą nowoczesne oświetlenie z ponadczasowym stylem.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się żarówki do girland, które doskonale sprawdzą się nie tylko w ogrodzie. Nasz projektant oświetlenia zauważa, że ostatnio bardzo popularne są też mniejsze żarówki do girland – z nich tworzy się świecące łańcuchy do powieszenia na ścianie albo oplatania wokół mebli. Girlandy żarówkowe dają cały łańcuch możliwości aranżacyjnych praktycznie w dowolnej przestrzeni.

 

 

Przy zakupie żarówek dekoracyjnych warto zwrócić uwagę na takie własności, jak: moc (podawana w Watach, ilość zużywanej przez żarówkę energii elektrycznej), temperatura barwowa (wyrażana w Kelwinach, oddaje do jakiego natężenia światła słonecznego można porównać lampę) i współczynnik oddania kolorów (CRI – im bliższy 100, tym lepsze i bardziej naturalne wydają się kolory oświetlonych przedmiotów).

Wiecie już, czym charakteryzują się żarówki dekoracyjne, jakie są ich rodzaje i którym parametrom należy się przyjrzeć. Mamy nadzieję, że teraz wybór odpowiedniej żarówki dekoracyjnej, to dla Was jasna sprawa :)

Leave a reply