Trendy w oświetleniu 2022

Trendy w oświetleniu 2022

Trendy w wystroju wnętrz 2021 płynnie przeszły do 2022 roku. Oprócz rozwinięcia i kontynuacji tego, co znamy z poprzedniego sezonu, spotykamy też kilka nowinek. Jakie aranżacje będą królować w tym roku? Które oświetlenie jest “on top” nie tylko w skali mieszkania? :) Przeczytajcie!

 

 

Slow life w zgodzie z naturą

 

Powrót ku naturze i ekologiczne zmiany zostają z nami na dobre. To nie tylko moda, lecz także przymus, aby uratować przyszłość naszej planety. Minimalizm w duchu slow life to motywy przewodni również w tym roku. Obecnie najbardziej pożądane są meble vintage, przedmioty z naturalnych materiałów lub z recyklingu. Jeśli chodzi o oświetlenie, lampy naszych babć nie należą niestety do najbardziej funkcjonalnych. Czasem mogą być wręcz niebezpieczne z powodu zużytych przewodów i wtyków. Dlatego w przypadku opraw świetlnych i osprzętu warto zdecydować się na nowe produkty, jednak te wysokiej jakości i wykonane przede wszystkim z naturalnych materiałów. Świetnym rozwiązaniem będą lampy z drewna, betonurattanu czy z tektury. W przypadku akcesoriów świetnie sprawdzi się osprzęt ceramiczny retro oraz kable w oplocie z naturalnych surowców, takich jak bawełna czy juta. Mamy też dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy pokochali trend japandi. W 2022 roku styl ten nadal będzie gościć w najbardziej designerskich apartamentach w różnych zakątkach świata.

 

 

 

Szalone lata 80-te

 

Nie przewidziało Wam się, design inspirowanym latami 80-tymi wrócił do łask. Ekspresyjne kolory, ironiczne inspiracje modernizmem i art deco, kult mediolańskiej Grupy Memphis, futuryzm ze szczyptą kiczu - w 2022 przeniosą nas o cztery dekady wstecz. Chociaż styl ten dziś jest nieco uładzony, wciąż dozwolone, a nawet wskazane jest stosowanie we wnętrzach abstrakcyjnych wzorów i eklektycznych zestawień przedmiotów. W latach 80-tych królowała forma. Dlatego wszelkie nietuzinkowe bryły w soczystych kolorach w przypadku dekoracji i oświetlenia doskonale wpiszą się w pożądaną stylistykę. Nawiązanie w wystroju do lat 80-tych to propozycja dla wszystkich, którzy nie boją się designu przyprawionego humorem.

 

 

Czarne detale 

 

W kontraście do obfitujących w elektryzujące kolory lat 80-tych, jest focus na czarne detale. Już od pewnego czasu podobny zabieg aranżacyjny obserwujemy w projektach wielu architektów, jednak to właśnie w 2022 roku czarne akcenty stają się jednym z najgorętszych hitów. Dodają wnętrzu charakteru i przełamują monotonię. Świetnie sprawdzają się w zestawieniu zarówno z pastelami, jak i soczystą kolorystyką. Postawcie na czarne akcenty, wybierając lampy, lustra w ramie, armaturę, czy osprzęt oświetleniowy. Zapewniamy, że to prosta recepta na podkręcenie wystroju bez robienia gruntownego remontu i wydawania milionów.

 

 

 

 

Nie tylko Very peri

Zapewne już wiecie, że Instytut Pantone 2022 ogłosiło rokiem koloru Very Peri. Ten lawendowy fiolet to nie jedyny kolor, który będzie na szczycie popularności w najbliższym sezonie. Oprócz Very Peri, w tym roku z pewnością nie zabraknie barw takich jak: przybrudzona mięta, jasny ceglasty, zgaszona ochra, delikatne odcienie różów, lilii i bzów. Taka paleta świetnie kontrastuje z czarnymi detalami oraz wpisuje się we wnętrza urządzone w stylu japandi lub vintage. Przybrudzona pastelowa kolorystyka najlepiej komponuje się z oprawami o prostych, geometrycznych formach

 

 

 

 

Design drukowany w 3D

 

W roku 2022 przedmioty wykonane za pomocą techniki druku 3D mają na dobrę wejść do naszych domów i codziennego użytku. Potwierdza to, m.in. głośna kolekcja Audrey Large, nazywanej pierwszą damą druku. Chcąc zainwestować w tego typu wzornictwo, nie trzeba sięgać tylko po zagraniczne marki i projektantów. Druk 3D prężnie rozwija się w Polsce. Dobrym przykładem jest oświetlenie marki Altrilight wyprodukowane z biodegradowalnej biomasy z użyciem technologii wielkoskalowego druku 3D. Naszym zdaniem taki będzie nowy wymiar ekologii.

 

 

Który trend 2022 najbardziej przypadł Wam do gustu? :)

 

Leave a reply