Styl japandi, czyli najgorętszy trend 2021 roku, który pokochał cały świat

Styl japandi, czyli najgorętszy trend 2021 roku, który pokochał cały świat

Ostatnio na naszym blogu poznaliście inspiracje w najmodniejszych kolorach 2021 roku - Ultimate Gray i Illuminating. Tym razem przyszła pora na japandi, kolejny gorący jak rozżarzona żarówka trend tego sezonu. Nie ukrywamy, że ostatnio to również nasza ulubiona stylistyka. Łączy dwa bliskie naszym sercom kierunki w designie. Czy jesteście gotowi na daleką podróż po najbardziej wysmakowanych wnętrzach na świecie?

 

https://www.instagram.com/butterflystudiodesign/

 

Jak powstał styl japandi?

 

Japandi narodziło się z połączenia stylu japońskiego i skandynawskiego, czerpiąc z nich to, co najlepsze. Spokój i powściągliwość rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni spotyka się ze skandynawską funkcjonalnością i przytulnością. Choć styl japandi pojawił się stosunkowo niedawno, bardzo szybko zaczął cieszyć się dużą popularnością. Najpierw pokochała go Australia, a zaraz za nią reszta świata. Nic dziwnego, w końcu japandi reprezentuje to, czego współcześnie tak potrzebujemy - przyjazną prostotę i wyciszającą atmosferę.

 

 

Styl czerpie także z filozofii Zen, dlatego jest swego rodzaju remedium na zasypujące nas zewsząd nadmiar i hałas. Trend ten doskonale wpisuje się więc w nurt eko i less waste. W aranżacjach urządzonych w zgodzie z japandi nie ma miejsca na zbyteczne przedmioty czy pełne przepychu wykończenie. Uwypuklone zostaje naturalne piękno przedmiotów i materiałów. Nie jesteśmy przytłoczeni ilością kolorów i dekoracji, a dzięki temu możemy skupić się na uchwyceniu interesujących detali i docenieniu oryginalnych form mebli. Stwarza także przestrzeń idealną, by zatopić się w grze świateł i półcieni. 

 

 

Czym charakteryzuje się styl japandi?

 

Przede wszystkim wnętrza zaprojektowane w stylu japandi są przestronne, oszczędne, a mimo tego niepozbawione domowej przytulności. Minimalistycznie urządzona przestrzeń powinna być spójna i emanować harmonią. Aranżacje japandi są dopracowane w każdym szczególe. Wszystkie elementy są dokładnie przemyślane, aby optymalnie spełniać swoje funkcje. Podstawowym materiałem stosowanym w wystroju oraz wykończeniu jest naturalne drewno. Wykonane z niego meble charakteryzują się oryginalną formą o prostych, eleganckich liniach. Często wykorzystywanym rozwiązaniem są obszerne szafy i zabudowy, które pomieszczą naszą chaotyczną codzienność bez szkody dla wystroju (i nastroju :)).

  

 

Jak odróżnić styl japandi od stylu skandynawskiego lub japońskiego? Japandi nie jest tak surowe i ascetyczne jak styl japoński. Aranżacje w stylu japandi są również bardziej naturalne niż scandi. Nie ma w nich miejsca na żadne tworzywa sztuczne i kolorowe farby. W porównaniu do wnętrz skandynawskich nie ma też aż tylu dodatków i wzorzystości. W pomieszczeniach w stylu japandi dominuje paleta ziemi, a więc beże, szarości, złamane biele, zgaszone brązy i zieleń. Mocniejszych kolorów używa się jedynie jako kontrapunktu na pojedynczych, dużych płaszczyznach.

 

 

Urządzając wnętrze inspirowane japandi, pamiętajcie także o naturalnych tkaninach, takich jak wełna, len czy bawełna. Uzupełnijcie wnętrze niewielką ilością praktycznych dodatków, np. wysokiej jakości ceramiką, kamiennymi puzderkami czy glinianymi wazonami, w których możecie umieścić suszone kłosy lub gałązki bawełny. 

 

 

Jakie oświetlenie wybrać do wnętrza w stylu japandi?

 

We wnętrzach w stylu japandi bardzo ważne jest światło. Oprócz okien, które są najlepszym źródłem naturalnego światła, musimy zadbać o odpowiednio dobrane oświetlenie. Z oprawami świetlnymi sprawa wygląda podobnie jak z resztą wystroju. Powinny zostać wykonane z drewna lub innych naturalnych materiałów, takich jak metal czy szkło. Poza tym ważne, by przykuwały uwagę prostą i oryginalną formą. Świetnie sprawdzą się lampy wiszące o geometrycznych kształtach, np. Quattro marki Markslojd czy Space i Artist marki Nordlux. Kule, listwy czy dyski organicznie wpiszą się w przestrzeń.

 


 

Ciekawym rozwiązaniem są również oprawy, których kształt bezpośrednio odwołuje się do przyrody -  Aluvia czy Silvia marki UMAGE. Smukłe linie i brak zbędnych zdobień to zasada, która sprawdzi się także w odniesieniu do lamp. Takie modele jak Clava i Clava Dine marki UMAGE, dzięki miękkim kształtom i malutkim otworkom, przez które przenika światło, stwarzają w pomieszczeniu ciepłą, nastrojową atmosferę, bardzo pożądaną w aranżacjach w stylu japandi.

 

https://www.instagram.com/lacca.studio/

 

Praktycznym rozwiązaniem są lampy, które posiadają dodatkowe funkcje, takie jak ładowanie smartfona, czyli np. lampy Asteria marki UMAGE. Praktyczną propozycją, by doświetlić wnętrze są oprawy Stay Long marki Nordlux. Zadowalają użytkowników funkcjonalnością a jednocześnie prostym designem. Nie zamierzamy ukrywać, że to właśnie Skandynawia i Japonia  najsilniej inspirowała naszego projektanta podczas projektowania kolekcji naszej drugiej marki UMMO. Proste a zarazem eleganckie monochromatyczne oświetlenie UMMO jest naszym zdaniem esencją stylu japandi.

 

https://www.instagram.com/pomierzy.my/

 

Styl japandi to styl na miarę wyzwań, przed jakimi stajemy w dzisiejszych czasach. Odwrócenie się od blichtru i szpanu, a zwrot ku naturze i harmonii to recepta na coś więcej niż tylko udane wnętrze :)

 

 

Leave a reply