Oświetlenie biurowe - jak wybrać lampy, które staną się naszym sprzymierzeńcem w miejscu pracy

Oświetlenie biurowe - jak wybrać lampy, które staną się naszym sprzymierzeńcem w miejscu pracy

Pierwszy dzwonek jesieni już za nami. Wakacje powoli odchodzą w zapomnienie, a praca wchodzi z butami chaosu i spraw do załatwienia na wczoraj. Już czas zejść na ziemię i wrócić do biura. Tam na nasz komfort i wydajność wpływa także oświetlenie. Zazwyczaj nie mamy wpływu na wybór lamp w miejscu pracy, dba o to pracodawca, jednak coraz częściej miejsce pracy przenosi się do zakamarków naszego domu. Jak poprawnie oświetlić pomieszczenie, w którym pracujemy? Wszystkiego dowiecie się w kolejnych akapitach.

 

 

Jakie parametry powinno mieć oświetlenie do biura?

 

Spędzamy w pracy najczęściej 8 godzin w ciągu dnia, a nawet więcej. To wystarczająco długo, aby poświęcić trochę czasu na wybór oświetlenia w wymagającej odpowiednich warunków przestrzeni. Regulują to również przepisy prawne, zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Dowiemy się z nich, jakie natężenie światła jest wymagane przy określonych warunkach pracy. Znajdziemy tam informacje na temat rozkładu luminancji, określanej współczynnikiem odbicia światła od powierzchni, w pomieszczeniu. Odpowiednie rozmieszczenie wpływa, m.in. na ostrość widzenia, czułość kontrastową czy sprawność funkcji aparatu wzrokowego. Niekorzystne jest zarówno zbyt gęste zaplanowanie luminancji, gdyż powoduje zmęczenie oka, jak i zbyt rzadkie, ponieważ sprawia, że środowisko pracy jest monotonne i niewystarczająco stymulujące. 

 

 

Od natężenie oświetlenia wyrażonego w luksach (1 lux to 1 lumen na m2) zależy szybkość i wygoda dostrzegania oraz wykonywania zadań, wymagających skupienia. Zgodnie z polskimi normami natężenie zaleca się stopniować w następujący sposób: 20—30—50—75—100—150—200—300—500—750—1000—1500—2000—3000—5000;

 

Właściwe natężenie dobiera się, biorąc pod uwagę stopień trudności pracy wzrokowej oraz uwzględniając wygodę i ergonomię widzenia pracownika. Na przykład biurko, przy którym pracujemy na komputerze lub czytamy, powinniśmy oświetlać 500 lx, a przestrzeń dookoła niego na poziomie 300 lx. Dzięki temu unikniemy takich przypadłości, jak olśnienie, które jest jedną z głównych przyczyn zmęczenia i rozdrażnienia. Pamiętajmy, że światło powinno padać na płaszczyznę blatu i klawiatur, a nie na ekran monitora. W takich miejscach, jak sala konferencyjna sprawdzi się także 500 lx, z kolei w recepcji wystarczy 300 lx, a w magazynie 200 lx.

  

 

Zwróćmy uwagę również na barwę światła, wyrażoną w Kelvinach i oddawanie barw. Im niższa wartość wskaźnika, tym słabiej oddawane są barwy - ma to szczególne znaczenie dla osób pracujących z obrazem czy filmem. Stosując się do powyższych wytycznych, poprawimy swoją wygodę patrzenia i wydolność wzroku, a zatem będziemy szybciej i efektywniej pracować, a przy tym mniej odczuwać zmęczenie. 

 

 

Jakich lamp potrzebujemy w miejscu pracy?

 

W biurach i gabinetach wyszczególniamy trzy rodzaje oświetlenia: ogólne, czyli oświetlające daną przestrzeń równomiernie (np. lampy sufitowe), miejscowe, a więc dodatkowo, oświetlające konkretny obszar (np. lampy stołowe) oraz złożone, które jest kombinacją oświetlenia ogólnego i miejscowego. Oświetlenia ogólnego nie powinniśmy instalować bezpośrednio nad biurkiem. Wiemy już, że lampy do biura muszą być przede wszystkim funkcjonalne, ale nie zapominajmy o walorach dekoracyjnych, które także w pracy wpływają korzystnie na nasz nastrój.

 

 

Oświetlenie do biura nie musi być nudne!

 

Do biur klienci chętnie wybierają lampy dyskretne i maksymalnie minimalistyczne. Wówczas doskonale sprawdzi się oświetlenie techniczne: reflektory na szynoprzewodach lub lampy wpuszczane i spoty, takich marek, jak Shilo czy BPM Lighting. Lampy sufitowe i panele LED, które często są wybierane do nowoczesnych gabinetów, a także większych przestrzeni biurowych, zazwyczaj nawiązują formą do geometrycznych kształtów. Szukacie czegoś bardziej designerskiego? Postawcie na metalowe lampy fabryczne Lampa Lampa, które już dawno wyszły poza swoje przemysłowe korzenie i stały się interesującą dekoracją. Loftowy styl bardzo często pojawia się w modnych restauracjach i nie tylko! Jeśli chcemy nadać pomieszczeniu, w którym pracujemy, nieco industrialnego charakteru, zawieśmy oprawę na kablu w oplocie z wyeksponowaną żarówką dekoracyjną, a najlepiej lampę z kilkoma takimi ozdobnymi zwisami. Proste metalowe kinkiety Loft Tubo lub lampy stołowe Arigato uzupełnią loftowy wystrój. Zadbajcie o odpowiednie żarówki w przestrzeni, w której wykonujecie swoją pracę. Dobrym pomysłem jest żarówka ściemnialna marki Star Trading, która pozwala kontrolować ilość światła w zależności od pory dnia. Marka UMMO wychodzi naprzeciw Waszym potrzebom, pozwalając dobrać klosze o określonej wartości luksów i lumenów. To bardzo praktyczne rozwiązanie w prywatnym workspace, gdyż lampa spełni nasze wymagania niezależnie na rodzaju wykonywanej pracy. 

 

 

Z dobrze dobranym oświetleniem coraz krótsze dni nie wydają się aż takie straszne. Nawet te spędzone w biurze :) 

 

Leave a reply