Mosiężne oświetlenie - trend, który pozostanie z nami na długo

Mosiężne oświetlenie - trend, który pozostanie z nami na długo

Mosiężne dekoracje i elementy od kilku sezonów królują we wnętrzach. Skąd wziął się ich fenomen? Mosiądz jest trwały, a przy tym elegancki i prezentujący się niezwykle efektownie. Stop ten doskonale sprawdza się również w przypadku oświetlenia. Przeczytajcie cały tekst, a poznacie sekrety aranżacji z mosiężnymi lampami. Dowiecie się również więcej o najciekawszych modelach dostępnych w sklepie KoloroweKable.pl.

 

 

O tworzywie

 

Zacznijmy od tego czym w ogóle jest mosiądz. Mosiądz jest stopem miedzi i cynku. W zależności od procentowego udziału metali, tworzywo przyjmuje różne odcienie. Najczęściej otrzymany stop ma złotawy lub lekko rudawy odcień. Czasami mosiądz zawiera domieszkę cyny lub innych metali takich, jak żelazo czy mangan. Mosiądz to plastyczny materiał, dzięki czemu może zostać łatwo uformowany i dolany. Stop ma niezłą odporność na rdzewienie. Nic dziwnego, że tworzywo od wieków znajduje zastosowanie w przeróżnych dziedzinach produkcji. We wzornictwie wykorzystywano go m.in. przy wytwarzaniu uchwytów mebli, świeczników czy ram luster. Dziś jest wciąż na topie. Dzięki oryginalnej barwie i przyjemnemu załamywaniu światła, mosiężne detale podbiły serca miłośników designu na całym świecie. Szczególnie upodobali sobie je Skandynawowie. Mosiądz należy do szlachetnych stopów, stąd w sklepach często można znaleźć imitacje mosiężnych lamp. Są one pokryte jedynie jego cienką warstwą, pod którą znajduje się stal.

 

 

Mosiądz w oświetleniu

 

Niegdyś dużą popularnością cieszyły się bogato zdobione mosiężne żyrandole i kinkiety. Dziś stop ten wykorzystywany jest zdecydowanie częściej przy tworzeniu znacznie bardziej minimalistycznych form oświetlenia. Z mosiądzu powstają zarówno oprawki na żarówki, jaki i klosze czy detale lamp. Materiał ten świetnie łączy się z drewnem, szkłem i betonem. Najczęściej spotykamy lampy ze szczotkowanego mosiądzu, zdarzają się również patynowane, oksydowane czy polerowane. Zauważymy, że z biegiem czasu mosiądz zyskuje jeszcze bardziej szlachetny wygląd. Mosiężne oświetlenie doskonale współgra z bielą, szarością i beżami, czyli kolorami, które wypełniają większość polskich wnętrz. Poza tym mosiądz to doskonała alternatywa dla złota i miedzi. Sprawdzi się nie tylko w aranżacjach vintage i klasycznych, lecz także w nowoczesnych i loftowych mieszkaniach.

 

  

Najgorętsze mosiężne lampy

 

Wśród mosiężnych lamp w naszym znajdziecie kilka modeli lamp marki UMMO. Szczotkowany mosiądz prezentuje się wytwornie i ekskluzywnie, a proste formy nie przyćmiewają szlachetnego materiału. W kolekcjach połączyliśmy go z mlecznobiałym szkłem i metalem. Dostępne lampy wiszącestołowekinkiety pozwolą stworzyć we wnętrzu mosiężny total look. Oszczędny charakter opraw sprawia, że są niezwykle uniwersalne, przez co wpiszą się w praktycznie każdą aranżację.

 

  

Marka Zangra stawia na bardziej loftowe i stylizowane miedziane oprawy. Mosiężne kinkiety doskonale uzupełnią industrialny wystrój mieszkania. Podobnie minimalistyczne betonowo-miedziane oprawy marki Loftlight. Z kolei lampy ścienne, niczym ze starej łodzi, to rozwiązanie dla wszystkich wielbicieli stylu marynistycznego. 

  

 

 

Jesteśmy pewni, że mosiężne oświetlenie to trend, który szybko nie przeminie. Wręcz przeciwnie, najlepszy czas ma wciąż przed sobą.

 

 

Leave a reply