LEDONY, czyli współczesna alternatywa dla neonów

LEDONY, czyli współczesna alternatywa dla neonów

Czy w trakcie wieczornego spaceru po mieście zdarzyło Wam się podziwiać neonowe szyldy kawiarni i kin? Czy pomyśleliście wtedy: “Marzę o tego typu napisie w sypialni” albo “Takiej dekoracji potrzebuję do nowego biura”? Jeśli tak, to mamy dla Was dobrą wiadomość! Wasze życzenie jest bardzo realne, tuż na wyciągnięcie ręki. Przedstawiamy Wam Ledony, czyli nowoczesną alternatywą dla dobrze znanych neonów. Tym razem na naszym blogu dowiecie się, co różni te dwa typy oświetlenia, a przede wszystkim, kto tworzy, takie cuda. Do dzieła!

 

Ledony a neony... Czym to się właściwie różni?

 

Na początku wyjaśnijmy, czym jest neon. Neon, czyli lampa neonowa, został opatentowany już na początku XX wieku. Jednak w Polsce swój rozkwit neony przechodziły dopiero na przełomie lat 60-tych i 70-tych.W latach 80-tych ich blask zdecydowanie przygasł, co miało związek z zapaścią gospodarczą w schyłkowej fazie PRL-u, a później ze wzrostem popularności innych formatów reklamy outdoorowej. W szklanych rurkach pokrytych luminoforem mieszanina gazów szlachetnych i rtęci zostaje zjonizowana, co sprawia, że neony emitują tzw. "światło barwne". Wszyscy miłośnicy neonowych napisów koniecznie powinni udać się do Muzeum Neonów w Warszawie, gdzie czeka na odwiedzających bogata ekspozycja szyldów z okresu zimnej wojny.

 

 

Można przyjąć, że ledony to neony nowej generacji. W odróżnieniu od swoich starszych braci, świecą dzięki energooszczędnej technologii LED i to na dowolny kolor. Wystarczy tylko podpiąć je do zasilania. Szkło zastąpiło elastyczne tworzywo. Dzięki temu ledony są lżejsze i mogą przybierać dużo bardziej precyzyjne kształty. Poza tym ledony działają bezawaryjnie przez co najmniej 50 000 godzin, a to ponad 5 lat ciągłego świecenia! Do tego są tańsze i szybsze zarówno w produkcji, jak i zamontowaniu.

 

 

Zastanawiacie się czy Ledony sprawdzą się na zewnątrz, czy to po prostu "udomowiona" wersja zewnętrznych neonów? Zapewniamy, że tego typu oświetlenie jest wodoodporne, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

 

 

A jak Ledony, to... Twórczywo

 

Ledony to specjalność polskiej marki Twórczywo. Założyli ją dwaj przyjaciele, Michał Zakrocki i Mikołaj Rytel. Po latach spędzonych w agencji reklamowej postanowili rzucić pracę, by zacząć autorski projekt, czyli Ledony. Połączyli w ten sposób nową technologię ze znanymi z branży reklamowej technikami. W pracy nad Ledonami łączą artystyczne koncepty z ciężką fizyczną pracą. Początkowo oprócz świetlnych napisów, proponowali klientom także podstawki ceramiczne, magnesy, poduszki itp. W ciągu dwóch lat ich zespół rozrósł się do ponad 20 osób, a Twórczywo stało się dobrze rozpoznawalną marką. Za to samo słowo Ledony weszło do powszechnego użytku.

 

 

 

Twórczywo stworzyło oświetlenie dla wielu znanych marek, restauracji, banków, a nawet dla miast! Wśród ich klientów znajdują się,  m.in. Costa, H&M, Zalando, Adidas, Sephora czy Pepsi. Możemy wybierać spośród kilku wzorów napisów lub zamówić Ledon według własnego pomysłu. Projekty Twórczywa są kolorowe, wesołe i zadziorne. Najlepiej zobaczcie sami, jak w praktyce prezentują się ich ledowe hasła.

 

 

Co jeszcze warto wiedzieć o Ledonach?

 

Ledony podłączamy do źródła prądu przez kabel z zasilaczem wtykowym (w jednym z 4 kolorów do wyboru), a jeśli chcemy, żeby działały jak klasyczne kinkiety, wtedy dodatkowo zostaną wyposażone w odpowiedni zasilacz podtynkowy. Do napisów, które mają zostać zawieszone na zewnątrz dołączony jest specjalny uszczelniony zasilacz.

 

 

 

Ledon możemy zamówić w wariancie kolorowym lub wielokolorowym (RGB). W pierwszym przypadku lico ma jeden z 8 kolorów przed i po włączeniu, zaś w drugim lico przed uruchomieniem jest białe, a po świeci na niemal dowolny kolor, który wybierzesz specjalnym pilotem. Ledon montujemy na zawieszki, na taśmę lub stelaż, wszystko zależy od wielkości napisu i tego, na jakiej powierzchni ma się znaleźć. Jeśli planujesz zawiesić Ledon w wersji kolorowej w miejscu, wymagającym wyciszenia, takim jak sypialnia czy gabinet, lub po prostu w niedużym pokoju, poproś o pilot ze ściemniaczem, dzięki któremu uregulujesz natężenie światła.

 

 

Ledony to oświetlenie na miarę XXI wieku. Pisanie światłem przestało mieć ograniczenia :) A Wy o jakim napisie śniliście?

 

Leave a reply