Kuchenne inspiracje - jak dobrać oświetlenie do kuchni

Kuchenne inspiracje - jak dobrać oświetlenie do kuchni

O kuchni mawia się, że jest sercem domu. To właśnie tam cała rodzina spotyka się przy wspólnych posiłkach, razem gotuje, pracuje lub uczy przy wspólnym stole lub barku. Pomieszczenie tak ważne w codziennym życiu wymaga przemyślanej i funkcjonalnej aranżacji - i to w każdym aspekcie! Dlatego tym razem podpowiadamy, jak pięknie i praktycznie dobrać oświetlenie do kuchni. Przeczytaj nasz tekst, a unikniesz kilku kluczowych błędów popełnianych przy rozplanowaniu źródeł światła. Znajdziesz też garść ciekawych inspiracji, które niewykluczone zapoczątkują Twoje własne kuchenne rewolucje :)

  

Autor: Gackowska Design

Autor: Gackowska Design

  

Oświetlenie ogólne w kuchni to nie wszystko

 

Oświetlenie w kuchni powinno być zróżnicowane, aby spełniać rozmaite potrzeby użytkowników. Zacznijmy od oświetlenia ogólnego. Zazwyczaj tę funkcję pełni lampa lub lampy zamontowane na suficie w centralnym jego punkcie. Zapewniają one równomierną dystrybucję światła w całym pomieszczeniu. W tej roli doskonale sprawdzą się plafony, reflektory, oprawy typu downlight czy lampy na szynoprzewodach. 

 

Dobrym rozwiązaniem są również lampy pająki. Możliwość regulacji długości przewodu w oplocie sprawia, że źródło światła znajdzie się na optymalnej wysokości. Lampy multi mogą mieć nawet do 10 zwisów zakończonych żarówką dekoracyjną, więc doskonale sprawdzają się w dużych kuchniach. 

 

Autor: Studio Kontent

Autor: Studio Kontent

  

Z kolei do niewielkich kuchni polecamy tzw. światło odbite, które polega na skierowaniu strumienia światła w kierunku sufitu. Odbite światło miękko rozprzestrzenia się po całej przestrzeni. Dzięki niemu zapobiegniesz powstawaniu cieni nad szafkami górnymi, o ile nie są pod sam sufit :) Tego typu źródła światła zamontujesz na górnych szafkach, w górnych wnękach ścian lub w podwieszanym suficie. 

 

Niestety nie w każdych warunkach kuchennej zabudowy jest to możliwe i wystarczające. Centralne oświetlenie nie dochodzi do wszystkich zakamarków. Przygotowując posiłek przy kuchennym blacie, światło pada zza pleców. Cienie powstające pod szafkami pogarszają komfort pracy, dlatego niezbędne są dodatkowe źródła światła. Jakie? Przeczytasz w dalszej części tekstu.

 

Autor: Mrs. Polka Dot

Autor: Mrs. Polka Dot

 

Oświetlenie miejscowe niezbędne w kuchni 

 

Strefy robocze, takie jak blaty kuchenne, zlewozmywak czy płyta indukcyjna, wymagają dodatkowego oświetlenia. Wybierając oświetlenie miejscowe do kuchni, zwróć uwagę na to, by światło nie było ani zbyt rażące, ani o zbyt małej mocy. Do oświetlenia miejsc pracy najlepiej sprawdzi się światło skupione, np. reflektory, listwy LED czy lampki halogenowe. Gdzie rozmieścić dodatkowe punkty świetlne? Najlepiej wzdłuż blatu co 40-60 cm, dzięki czemu światło będzie padać równomiernie na całą jego powierzchnię. Tego typu oświetlenie zamontujesz pod lub nad górnymi szafkami. Lampy nad szafkami kuchennymi dodatkowo oświetlą ich wnętrza, dzięki temu żaden słoik czy płatki nie zginą w głębi półki. 

  

Autor: Agnieszka Sobczyk

Fot. Agnieszka Sobczyk

  

Niezbędne jest też oświetlenie miejscowe nad stołem lub wyspą kuchenną. Zadbaj o równowagę między wielkością stołu a klosza. Nad stołem o długości 140 cm wystarczy klosz o średnicy 40-50 cm. Lampy o mniejszym wymiarze będą odpowiednie, jeśli zawisną w rzędzie. Na jakiej wysokości powinna wisieć lampa nad blatem stołu? Małe lampy mogą znaleźć się w odległości 50-60 cm nad blatem, zaś większe w odstępie 70-100 cm. Odpowiednia wysokość zawieszenia oprawy sprawi, że stół będzie równomiernie oświetlony, a siedzący przy nim domownicy nie zostaną oślepieni. W przypadku oświetlenia nad stół czy wyspę możesz śmiało postawić na oświetlenie dekoracyjne.

 

Autor: Julita Szczepańska

Autor: Julita Szczepańska

 

Oświetlenie dekoracyjne również do kuchni 

 

Lampy dekoracyjne doskonale sprawdzą się nie tylko w salonie i sypialni. To idealne rozwiązanie szczególnie do kuchni połączonej z jadalnią lub salonem, gdzie oświetlenie pozwoli optycznie oddzielić przestrzeń. Ciekawy abażur lub ozdobna żarówka podkreśli styl wnętrza i wyeksponuje najważniejsze obszary w pomieszczeniu. Do kuchni najczęściej wybierane są lampy wiszące i kinkiety.

 

Szukasz lamp do kuchni, które są odporne na zmieniające się trendy? Postaw na proste i nowoczesne oprawy w geometrycznych kształtach. Lampy w uniwersalnej czerni i bieli wkomponują się we wnętrza urządzone w rozmaitych stylach.

 

Autor: Studio Jasno

Autor: Jasno studio

 

Mosiężne lampy szlachetnie się starzeją. Wpiszą się zarówno w bardziej klasyczne, jak i nowoczesne wnętrza. Mosiężny kinkiet do kuchni w stylu glamour? Oryginalnie i z klasą. 

 

Fot. Fotomohito

Fot. Fotomohito

   

Autor: Augustynowicz Studio

Autor: Augustynowicz Studio

  

Rozwiązaniem do kuchni w stylu skandynawskim i loftowym są lekkie, minimalistyczne lampy z wyeksponowaną żarówką. Szkło, metal, drewno i beton - naturalne materiały są wprost stworzone do wnętrz w klimacie scandi. 

 

Autor: Kształt Rzeczy

Autor: Kształt Rzeczy

  

Jeśli preferujesz styl hampton, wybierz lampy z abażurem. Lampy z abażurem to też propozycja do kuchni urządzonych w stylu rustykalnym.

 

Autor: Pracownia projektowa V-Projekt

Autor: Pracownia projektowa V-Projekt

   

Na koniec pamiętaj: w kuchni najlepiej sprawdzą się źródła emitujące światło o barwie zbliżonej do naturalnej (4000-4500 K) lub ciepłe (2700-3500 K). Dzięki temu pomieszczenie stanie się bardziej przytulne, a blat kuchenny nie będzie przypominał laboratoryjnego :) 

 

Autor: IMAT HOME (Remont w 48h)

Autor: IMAT HOME (Remont w 48h)

Leave a reply