Bezpieczeństwo i relaks, czyli jak wybrać oświetlenie łazienkowe

Bezpieczeństwo i relaks, czyli jak wybrać oświetlenie łazienkowe

Jeśli zdarzyło Ci się urządzać mieszkanie, na pewno wiesz, ile problemów nastręcza rozplanowanie wszystkiego tak, by pomieszczenie było funkcjonalne, wygodne, a przy tym wyglądało estetycznie. Dobór oświetlenia w każdym wnętrzu jest bardzo ważny, jednak nie zawsze mamy głowę i czas, żeby przebijać się przez żmudne oferty, czy godzinami scrollować setki podobnych lamp. Tym razem spieszymy Ci z pomocą przy aranżacji oświetlenia w łazience. Przedstawimy Ci w pigułce, na co zwrócić uwagę w trakcie kupowania opraw łazienkowych i wśród jakich rozwiązań możecie wybierać. A więc marsz do łazienki :)

 

 

 

Jakie lampy do łazienki?

 

Odpowiednio dobrane lampy łazienkowe gwarantują lepszy komfort życia na co dzień, a przy tym potrafią uczynić łazienkę domową strefą wypoczynku. Dobrze przemyślane rozmieszczenie opraw oświetleniowych poprawia warunki pielęgnacji i pozwala lepiej zrelaksować się w trakcie odprężającej kąpieli po długim dniu. Takie czynności, jak układanie włosów, malowanie się, czy golenie jakiejkolwiek części ciała, bez dobrego źródła światła jest prawdziwą udręką, a nawet może być bardzo niebezpieczne! Dlatego w trakcie wyboru lamp do łazienki nie warto kierować się jedynie gustem. W takim miejscu idealnie spisują się lampy z diodami LED, które są zarazem trwałe, energooszczędne i łatwe w konserwacji. Zastanów się nad jasnością źródeł światła - im więcej lumenów, tym jaśniej. Zwróć szczególną uwagę na jakość i bezpieczeństwo opraw, które zamierzasz umieścić w tym pomieszczeniu.

 

 

Lampy w łazience muszą mieć podwyższoną szczelność. Możemy wydzielić kilka stref. Dla każdej z nich zgodnie z przepisami bezpieczeństwa przypisane jest inne oświetlenie. Strefa 0, czyli wnętrze prysznica lub wanny, tam napięcie może wynosić do 12V, a stopień ochrony przed kapiącą wodą przynajmniej IP67. W strefie 1, przy zewnętrznych krawędziach wanny lub brodzika do wysokości 2,25 m, (do 1,2m nad głowicą prysznicową) napięcie musi mieć podobną wartość, zaś stopień ochrony minimum IP44. Strefa 2, to przestrzeń do 0,6 m od krawędzi wanny lub prysznica. Tam również powinieneś zastosować oprawy o stopniu ochrony IP44, a jeśli posiadasz dysze do masażu, to nawet IP55. W tych strefach ochronnych nie mogą znajdować się gniazda wtykowe, ani przełączniki. Bardzo ważne: instalację oświetlenia łazienkowego zleć elektrykowi - wilgoć i prąd to nie zabawa, dlatego powinien się tym zająć fachowiec.    

 

 

O czym pamiętać przy aranżowaniu oświetlenia w łazience?

 

Warto wyposażyć tak ustronne miejsce w dużą lampę sufitową, praktyczne kinkiety, bądź lustro z wbudowanym modułem LED. Oczywiście ilość źródeł światła w łazience jest zależna od jej wielkości, na pewno warto pamiętać o głównym oświetleniu, które oświetli całą przestrzeń, a także o oświetleniu strefowym, inaczej zwanym funkcjonalnym, które posłuży jako doświetlenie konkretnego obszaru, np. obok lustra. Zbyt ostre światło w tym miejscu, to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Zwróć uwagę, aby lustro zostało doświetlone równomiernie z każdej strony na optymalnej dla Twojego wzrostu wysokości - najczęściej mieści się ona w przedziale 1,7-1,8 m. Upewnij się także, czy emitowane światło nie jest rażące. Zbędne cienie wyeliminujesz, dzięki lampie ściennej, zawieszonej nad lustrem. Najlepiej, żeby była zaopatrzona w źródło światła, które nie tylko nie drażni oczu, lecz także wiernie oddaje barwy (sugerujemy minimum Ra 80). Udany makijaż albo golenie bez zadraśnięcia masz niemal, jak w banku :) 

 

 

Funkcjonalność to nie wszystko

 

Jeśli chcesz podkreślić walory wystroju lub budować nastrój dzięki światłu, zastosuj dodatkowo oprawy dekoracyjne. Rozwiązaniem, które pomoże Ci stworzyć atmosferę rodem ze SPA, są ściemnialne panele LED. W kwestii kolorystyki wciąż panuje czysta sprawa. Chrom i biel lub ich połączenie, cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, skoro to bardzo uniwersalne i łatwe do okiełznania barwy. Stwarzają wrażenie sterylności i już same w sobie rozjaśniają zazwyczaj raczej niewielki metraż, przypadający na toaletę. W malutkich wnętrzach doskonale znajdą zastosowanie oprawy wpuszczane. Tego typu oświetlenie spotkasz często w łazienkach w galerii handlowej czy w hotelu. Musisz mieć na uwadze, że montaż opraw wpuszczanych jest bardziej wymagający niż tych tradycyjnych. Przede wszystkim w pomieszczeniu potrzebny jest podwieszany sufit z kartonowo-gipsowych płyt. Wiele osób decyduje się na reflektory czy spoty, które choć nie oświetlają tak równomiernie, jak np. panele LEDowe, jednak często wygrywają ciekawym wzornictwem. Coraz częściej spotyka się też lampy w stylu vintage czy industrialnym. 

 

 

Mamy nadzieję, że oczyściliśmy Cię ze wszelkich wątpliwości, co do tego, na co zwrócić uwagę, wybierając lampy do łazienki. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, napisz do nas, chętnie podpowiemy :)

 

 

Leave a reply